OFERTA POWIATOWEGO CENTRUM POMOCY W RODZINIE I OCHRONY ZDROWIA W DZIERŻONIOWIE W ZAKRESIE PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE
- Grupa wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie
Grupa Wsparcia to spotkania osób doświadczających przemocy domowej, których celem jest: zwalczanie bezradności wobec przemocy, dzielenie się wsparciem emocjonalnym, wymiana informacji dotyczących sposobów na pokonywanie trudności w procesie wychodzenia z przemocy, wzmacnianie działań na rzecz ochrony przed przemocą i zmianę swojej sytuacji życiowej.
Termin spotkań: ostatni piątek miesiąca, godz. 14.30
Miejsce: PCPRiOZ, IV piętro, pokój 501
- Specjalistyczne poradnictwo psychologiczne
Specjalistyczne poradnictwo psychologiczne jest świadczone osobom i rodzinom, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych. Poradnictwo psychologiczne realizuje się przez procesy diagnozowania, profilaktyki i terapii. Poradnictwo rodzinne obejmuje problemy funkcjonowania rodziny, w tym problemy opieki nad osobą niepełnosprawną, a także terapię rodzinną.
Dyżury psychologów:
każdy wtorek od godz. 11.00 do 13.00, pokój 402
każdy czwartek od godz. 11.00 do 13.00, pokój 405
- Trening kompetencji rodzicielskich
Trening kompetencji rodzicielskich jest prowadzony w ramach „Powiatowego programu profilaktycznego w zakresie promowania i wdrażania prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci zagrożonych przemocą w rodzinie na lata 2017 – 2021”
Głównym celem programu: jest ograniczenie problemu przemocy i skutków stosowania przemocy poprzez prowadzenie działań profilaktycznych mających na celu udzielenie specjalistycznej pomocy, zwłaszcza w zakresie promowania i wdrażania prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie.
Adresatami programu: są osoby dotknięte oraz zagrożone przemocą w rodzinie, osoby z obniżonymi kompetencjami wychowawczymi i niezaradne życiowo, jak również osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.
Program realizowany będzie przez okres 4 miesięcy w formie 45 godzin zajęć grupowych i 10 godzin przeznaczonych na spotkania indywidualne z uczestnikami.
Przewidziane są: dwie edycje w roku, tj. I – od marca do czerwca oraz II – od sierpnia do listopada.
Podczas spotkań indywidualnych zostanie przeprowadzone rozpoznanie i analiza sytuacji rodzinnej, związanej ze stosowaniem przemocy przez uczestnika, wywiad, diagnoza postaw wobec przemocy oraz przejawianych kompetencji rodzicielskich.
Podczas spotkań grupowych do głównych form pracy będą należały: praca warsztatowa (przeprowadzenie treningów i praktycznych ćwiczeń celem nabywania właściwych postaw rodzicielskich), praca analityczna dotycząca własnych zachowań, projekcja filmów, studium przypadków oraz mini-wykłady.
- Oddziaływania korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie
Program oddziaływań korekcyjno – edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie stanowi program interwencyjny, którego zasadniczym celem jest zatrzymanie przemocy. Osiągnięciu tego celu służy edukacja sprawcy w obszarze przemocy (jej form, dynamiki, źródeł i stereotypów wzmacniających przemoc ) oraz korekcja zachowań niepożądanych poprzez dostarczenie i przyswojenie przez sprawcę narzędzi i technik służących powstrzymywaniu się przed stosowaniem przemocy.
Naczelnym celem programu: jest redukcja zachowań przemocowych u jego uczestników, kształtowanie postaw partnerstwa, szacunku i odpowiedzialności wobec partnera, dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych oraz odpowiedzialności za popełnione czyny.
Adresatami programu: są osoby dorosłe (powyżej 18 roku życia). Zasadniczym warunkiem przyjęcia do Programu jest uznanie przez osobę faktu stosowania przemocy we własnej rodzinie
Program realizowany będzie przez okres 6 miesięcy w wymiarze 80 godzin. Zajęcia prowadzone będą w formie 60 godzin zajęć grupowych i maksymalnie 10 spotkań indywidualnych, w wymiarze 20 godzin (po 2 godziny każde).
Przewidziana jest: jedna edycja w danym roku od maja do listopada.
Podczas spotkań indywidualnych zostanie przeprowadzone rozpoznanie i analiza sytuacji rodzinnej oraz zawodowej, związanej ze stosowaniem przemocy przez uczestnika, wywiad, diagnoza cech osobowości (np. przy zastosowaniu odpowiednich kwestionariuszy) oraz diagnoza postaw wobec przemocy.
Podczas spotkań grupowych do głównych form pracy będzie należała praca warsztatowa w oparciu o psychoedukację, treningi (umiejętności rozwiązywania konfliktów, zachowań asertywnych, zastępowania agresji, negocjacyjnych oraz podtrzymywania motywacji do zmiany), a także w oparciu o praktyczne ćwiczenia i wykorzystywanie pozyskiwanych umiejętności.
- Program psychologiczno-terapeutyczny
Program psychologiczno-terapeutyczny jest uzupełnieniem i rozwinięciem działań podejmowanych wobec osób stosujących przemoc w ramach programów oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych.
Program psychologiczno-terapeutyczny skoncentrowany jest przede wszystkim na kliencie jako podmiocie oddziaływań, jego sposobie funkcjonowania i myślenia. Istota programu polega głównie na realizacji celów terapeutycznych, które mają sprzyjać zwiększeniu samoświadomości, umiejętności samoregulacji i uruchomieniu zmian pozwalających na lepszą adaptację społeczną i optymalny poziom funkcjonowania w życiu codzienny.
Adresaci programu: program skierowany jest do osób stosujących przemoc w rodzinie, potrzebujących pomocy w radzeniu sobie z różnymi problemami osobistymi, jak również rodziców mających trudności z wychowaniem dzieci bez użycia przemocy.
Program zakłada co najmniej 10 godzin pracy z każdym z uczestników.
- Punkt Interwencji Kryzysowej
Podstawowym celem PIK jest prowadzenie interdyscyplinarnych działań w zakresie interwencji kryzysowej, podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu.
Celem interwencji kryzysowej: jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu zapobieganie przejściu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej.
W celu właściwego udzielania pomocy PIK w pierwszej kolejności przeprowadza diagnozę sytuacji kryzysowej (tj. ocena stanu psychicznego osoby doznającej przemocy, identyfikacja źródła kryzysu) i w zależności od rozpoznania podejmuje dalsze działania na rzecz osób w kryzysie, by zapewnić im kompleksową pomoc.
W ramach interwencji kryzysowej PIK będzie prowadzić: indywidualne i rodzinne poradnictwo psychologiczne, indywidualną bądź rodzinną psychoterapię w sytuacjach skrajnie urazowych oraz specjalistyczne poradnictwo prawne oraz socjalne.
Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 w ramach działania PCPRiOZ oraz od 15.30 do 17.00 w ramach działalności PIK (w każdą środę).
Dyżury telefoniczne: prowadzone są od poniedziałku do piątku od godziny 7.30 do 18.00
Telefon: 74/833 98 95, 724 061 615